top of page

היגיינה אורלית

היווצרות אבנית

עם הזמן, הרובד שונתר על השיניים בסיוע מינרלים מן הרוק עובר תהליך של הסתיידות והופך לאבנית קשה.אבנית זו לא ניתנת להסרה ע”י מברשת שיניים רגילה ולכן יש צורך בניקוי מקצועי אחת לחצי שנה.

מהי הדרך הנכונה לצחצוח שיניים?

המברשת צריכה להימצא בזווית של 45 ביחס לחניכיים , בתנועת סיבוביות ,10 סיבובים על כל קבוצה של 3 שיניים, עלפני השטח הפנימיים והחיצוניים והעליונים של השיניים. החשוב ביותר הוא לצחצח את השיניים בצורה שיטתית עלפי אותו סדר כל פעם וזאת כדי לוודא שלא הוזנחה אף לא שן אחת. צחצוח נכון ומלא של כל הפה אורך כ 3 דקות.

איזו מברשת עלי לבחור?

המברשת צריכה להיות עם סיבים רכים הגודל של החלק הסיבי צריך להתאים לגודל פיו של המשתמש. מומלץ להחליף אחת ל3-4 חודשים, או לאחר מחלה קשה ,או אם הסיבים שחוקים/מכופפים. מברשת שיניים חשמלית-בעלת ראש קטן-יכולה להגיע לאזורים קשים לצחצוח בתוך פה ,בצורה יעילה יותר ממברשת ידנית, עשויה להקל על מי שמתקשה במלאכת הצחצוח יחד עם זאת, לא הוכח באופן מדעי כי השימוש במברשת חשמלית יעיל יותר מצחצוח ידני.

אך בוחרים משחת שיניים?

למלחמה בעששת(חורים בשיניים)- כל משחת שיניים המכילה פלואור יכולה להתאים ברוב המקרים – הפלואור מתרכב עם זגוגית השן ומגן עלפני השטח החלקים של השן מפני עששת.כמות הפלואור המירבית שאמורה להיות במשחת השיניים היא ppm1200 לילדים מומלץ ללא פלואור. לבעיות של רגישות בשיניים- ישנם משחות שיניים מיוחדות המונעות את הרגישות , יש להתייעץ עם רופא השיניים להמלצה על המשחה הטובה ביותר במקרה הנתון. לבעיות חניכיים – ישנם משחות מיוחדות עם תוספות של מלח או שמנים מיוחדים, יש להתייעץ עם רופא השיניים להמלצה על המשחה הטובה ביותר

אך יודעים שצחצוח השיניים יעיל?

לאחר כל צחצוח יש לוודא כי לא נשאר רובד לבן על גבול החניכיים – שיניים,פשוט פותחים את הפה ובודקים כל שן ושן מול המראה . בנוסף ניתן להשתמש בתמיסת המחשה הצובעת בחומרי צבע טבעיים את רובד השן ובכך מסמנת את כל המקומות שלא נוקו כראוי-ניתן להשיג תמיסה זו אצל רופאי השיניים. כמה פעמים ביום כדאי לצחצח שיניים? מומלץ לצחצח לפחות פעמיים ביום, בבוקר לפני ארוחת הבוקר ובערב לפני השינה.לפני ארוחת הבוקר כדי לספק מעטה הגנה לשן לפני מתקפת החומציות של המזון שאנו אוכלים. לפני השינה-הכי חשוב – מאחר וקיימת ירדה בגורמים הטבעיים בפה שנלחמים בעששת( הפרשת רוק וכדומה…)

מהם האמצעים הנוספים המסייעים בשמירה על היגיינת הפה?

חוט דנטלי – לניקוי בין שיניים צמודות מאוד-מקום שאליו מברשת השיניים אינה מגיעה. שני סוגים עיקריים-עם שעווה ובלי שעווה. עם שעווה נח יותר למקומות בהן יש צפיפות שיניים, סתימות וכתרים, מכיוון שחודר ביתר קלות אל בין השיניים. ללא שעווה מתאים לשאר המקרים. מומלץ שהחוט הדנטלי יהיה מטפלון ולא מסיבים שזורים מאחר והטפלון יותר עמיד. קיסם דנטלי – לניקוי בין שיניים עם מרווחים – כאשר החוט הדנטלי עובר בקלות , החוט אינו עושה את עבודתו , הקיסם הדנטלי , שמותאם למרווח שבין השיניים, בעל עובי וגובהה משתנים, מנקה את שאריות המזון שבמרווח באמצעות חיכוך. עשויים לרוב מעץ או מפלסטיק ומיוצרים במספר טעמים. אסורים לשימוש לילדים מתחת לגיל חמש, מבוגרים צריכים להיזהר לא לבלוע או להידקר בטעות מהקיסם. שטיפות פה- שימוש נכון וקבוע במי פה עשוי להפחית את הופעת העששת ודלקות החניכיים. רצוי להשתמש במי פה המכילים פלואור ישנם גם מי פה המכילים חומר חיטוי הקוטל חיידקים- מיועד בעיקר לסובלים ממחלות חניכיים, או למטופלים שעברו ניתוחים דנטליים. מומלץ לא לאכול ולשתות כחצי שעה לאחר השטיפה מותר להשתמש בשטיפה מגיל שש ומעלה. השטיפה היא אמצעי נוסף לצחצוח ואינה יכולה לבוא במקומה.

במרפאתינו מבוצעים הניקויים מכל הסוגים

סילוק אבן מבוצע ע”י סקיילר אולטראסוני ומכשור ידני . כמו כן מבוצע פוליש להסרת כתמים. במהלך ניקוי תבוצע הדרכה מסודרת לשמירה על הגיינה אוראלית: הדרכה לצחצוח נכון, התאמה אישית לאביזר אינטר דנטלי (לניקוי בין השיניים). אנו מקפידים על ביצוע ניקוי וביקורת אחת לתקופה של שישה חודשים לכל היותר, ופחות מכך לפי צורך .

4 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

צחצוח שיניים לילדים

השיניים הראשונות יצאו, כעת הגיעה העת לצחצח לילדים את השיניים. נשמע פשוט לכאורה, אך כל הורה שהגיע לשלב יודע, שצפויה לו מלחמה עקובה מדם. אז איך הופכים את הצחצוח להרגל נעים? קראו והפנימו הכנה לצחצוח נכון

נחירות

20% מהגברים ו 10% מהנשים נוחרים בשנתם ויוצרים רעש המגיע לעוצמה אדירה של עד 60 דציבלים, כמעט כמו מנוע של אוטובוס.למרות שעל פי רוב הנחירה אינה קשורה לבעיה רפואית משמעותית כלשהי, הרי שבקרב כאחוז אחד מבין

הקשר בין מיצים ,אלכוהול ועששת

צריכת משקאות עשירים בסוכר אינה מומלצת. משקאות שונים (מוגזים ובלתי מוגזים) הממותקים בממתיק מלאכותי (“דיאט”) עדיפים, אך בשל תכולת החומצות שבהם (חומצה פוספורית, חומצה ציטרית, חומצה טרטרית ועוד) הם עלולים

Comments


bottom of page